RSS
 

Zakwas pszenny na chleb

14 sty

Żeby cieszyć się domowym chlebem pieczonym na zakwasie musimy sobie ten zakwas najpierw wyhodować i w brew pozorom nie jest to wcale trudne a jedynie czasochłonne. Nie jest to jednak problem, tym bardziej, że potem wyhodowany zakwas już tylko raz dziennie dokarmiamy a jeśli nie będziemy z niego codziennie korzystać możemy go po prostu trzymać w lodówce i wyjąć, dokarmić kiedy będzie nam potrzebny. W lodówce możemy go przechowywać do 2 tygodni. 

Przygotowanie zakwasu należy sobie zaplanować tak aby pasowały nam godziny jego dokarmiania – dokarmiamy go raz dziennie o tej samej godzinie. Dla przykładu podam tak: 1 DZIEŃ – START godzina 8:00 rano – zarobienie zakwasu, godzina 20:00 przemieszanie, 2 DZIEŃ – 8:00 godzina dokarmiamy, 20:00 godzina przemieszanie, 3 DZIEŃ – 8:00 godzina dokarmiamy, 4 DZIEŃ – 8:00 godzina dokarmiamy i tak codziennie, raz dziennie już tylko dokarmiamy.

Co potrzebujemy do przygotowania zakwasu? Do przygotowania zakwasu potrzebujemy jedynie mąki pszennej razowej i letniej wody.

Kiedy zakwas będzie gotowy? Gotowy zakwas będzie miał charakterystyczny kwaskowy zapach, a po dokarmieniu podwoi swoją objętość i będą widoczne w nim i na jego powierzchni, pęcherzyki powietrza. Zakwas jest gotowy z reguły 4-5 dnia. Jeśli w mieszkaniu jest chłodniej trzeba mu nie raz dać 1-2 dni więcej.

 

 

Składniki na start:

  • 50 g mąki pszennej razowej
  • 50 g letniej wody 38*C

 

1 Dzień

Przykład. godzina 8:00 rano: Do szklanego słoika wsypać mąkę, dolać wodę i całość dokładnie wymieszać. Na gładką masę o konsystencji bardzo gęstej śmietany. Jeśli mąka jest bardzo sucha i pochłonie całą wodę, można wówczas dodać jeszcze ok 20 g letniej wody. Słoik przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce bez przeciągów na 12 godzin. 

Przykład. godzina 20:00 : Po 12 godzinach zakwas należy dokładnie przemieszać drewnianą lub plastikową łyżką, przykryć ściereczką i ponownie odstawić na kolejne 12 godzin.

2 Dzień

Przykład. godzina 8:00 rano – zakwas mieszamy i dodajemy do niego 50 g mąki pszennej razowej i 50 g letniej wody. Dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin.

Przykład. godzina 20:00 – zakwas mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na następne 12 godzin.

3 Dzień

Przykład. godzina 8:00 – zakwas mieszamy i dokarmiamy: dodajemy 50 g mąki i 50 g letniej wody. Dokładnie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny.

4 Dzień

Przykład. godzina 8:00- zakwas mieszamy i dokarmiamy: dodajemy 50 g mąki i 50 g letniej wody, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Właściwie czwartego dnia zakwas powinien być już wystarczająco aktywny i gotowy do przygotowania zaczynu na chleb. Wystarczy jedynie odczekać ok 8 godzin od porannego dokarmienia i można go użyć do sporządzenia zaczynu. Resztę zakwasu wystarczy już tylko dokarmiać raz dziennie jak do tej pory o tej samej godzinie, a jeśli będziemy chleb piec np. raz w tygodniu resztę zakwasu przykrywamy ściereczką lub zakrętką z dziurkami i wstawiamy do lodówki. Wyjmiemy go wtedy kiedy będzie nam potrzebny: wyjmujemy z lodówki i odstawiamy na jakieś 2 godziny żeby temperatura zakwasu nabrała pokojowej temperatury, potem zakwas dokarmiamy a po 8 godzinach robimy zaczyn. Wszystko wydaje się takie skomplikowane na samym początku ale kiedy już wejdziecie w ten rytm zobaczycie, że wcale to nie jest trudne.

Główne zasady to stała pora dokarmiania i konsystencja zakwasu jak bardzo gęsta śmietana. I kolejna zasada to nie mieszamy zakwasu metalowymi przedmiotami tylko drewnianymi lub plastikowymi. 

Powodzenia :)

 

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Dodatki, Pieczywo, Przepisy

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS